Poliklinika Český Těšín, Komenského sady 605/1, Český Těšín.
Tel: 552 532 008

Plastická operace dolních i horních očních víček (Blepharoplastika)

S postupujícím věkem kůže víček povoluje a je tak ve výrazném nadbytku. Tím dochází k poklesu horních očních víček a kožní nadbytek tak v mnoha případech může i omezovat vidění.

Horní víčka  jsou  povislá, překrývají  řasy i  omezují  zorné pole. Dolní víčka bývají trvale oteklá či nápadná výrazným kožním převisem. Jsou patrné prolapsy tukových těles. Stává se to problémem nejenom estetickým, ale i funkčním. Plastická operace očních víček nabízí možnost tento problém odstranit.

Co představuje plastická operace očních víček (blepharoplastika)?

Kosmetická úprava očních víček je operací, při které se odstraní kožní nadbytek a takzvané tukové váčky (prolapsy) horních a dolních očních víček, které jsou příčinnou staršího a unavenějšího vzhledu.

Praktické rady pro pacienty

Před operací se doporučuje neužívat protizánětlivé léky např. Ibalgin a alespoň na týden vysadit léky na ředění krve - Anopyrin , po dohodě s ošetřujícím lékařem Warfarin a  dále preparáty Ginko Biloba. Po operaci doporučíme používat preparát Wobenzym nebo Phlogenzym v tabletách. Tyto léky lze zakoupit předem v lékárně. Doporučujeme pořídit si gelové brýle nebo polštářky na ledování víček v pooperačním období, které dostanete v drogerii.

Před operací je nutné podepsat informovaný souhlas se zákrokem. U pacientů, kteří užívají Warfarin nebo se léčí s pokročilou cukrovkou nebo jiným celkovým onemocněním, vyžadujeme doporučení k operaci od praktického lékaře. Pacientům, kteří nejsou místní, poradíme, aby si zajistili odvoz po operaci.

Operaci provádíme ambulantně v lokální anestezii - obě víčka najednou  v tentýž den na speciálním sterilním zákrokovém sálku, pro tento účel zřízeném. Tady  probíhají  všechny kosmetické zákroky. Sálek je umístěn odděleně od oční praxe a jsou zde dodrženy přísné hygienické podmínky. Pacienti sem přichází z čekárny přes filtr. Před zákrokem  pacientům podáváme Dithiaden  jako prevenci alergické reakce a na žádost pacienta je možno podat tabletku Neurolu na zklidnění.

Na sále  provedeme  pečlivý  nákres  operačních linii  na víčcích ,  pacienta vyfotíme, poté celého kromě obličejové části hlavy zakryjeme sterilní rouškou.  K rouškování používáme jednorázové roušky , u kterých je nejnížší  riziko eventuální kontaminace.  Horní i dolní víčka operujeme v lokální injekční anestezii Mesocainem 1% nebo u alergiků Marcainem 0,5. Příprava trvá půl hodiny a vlastní výkon hodinu. Důležité je odstranit jak nadbytečnou kůži tak i tukové prolapsy. Nadbytečná kůže je příčinou unaveného vzhledu a tukové váčky způsobují otoky víček a tedy nepřirozený výraz obličeje. Někteří lidé k tomu mají sklon i geneticky v nižším věku, proto operujeme pacienty různých věkových kategorií, doposud jsme prováděli plastiku víček ve věku od 35 do 85 let. Na závěr operace provedeme zašití kůže tenkým pokračovacím stehem, materiál se používá v plastické obličejové chirurgii a je tak jemný, že jizvy po určité době nejsou vůbec vidět. Navíc je velká část jizvy po zhojení umístěná v ohybu horního víčka a těsně pod okrajem řas na dolním víčku, takže je skrytá. Jizva se musí protáhnout do stran kolem očí do obličejové části hlavy, protože ve většině případů je zde kožní sklad a ten je nutné odstranit, aby byl výsledek kosmeticky pěkný. Bezprostředně po ukončení operace přiložíme na  ránu víčka  mastný tyl , který  zlepšuje  hojení rány  a víčko překryjeme kompresivním krytím, které zcela nezakrývá oči a na cestu pacient vidí dobře. Po operaci je vhodné nikoli však nutné zajistit si doprovod. Ihned po ukončení výkonu pacienta propouštíme do domácí péče.

Druhý den si pacient  opatrně  krytí sundá . Je  vhodné  ještě  2 dny  pokračovat  v přikládání ledových obkladů. Zabráníme tak otokům a modřinám .Pro lepší pocit je vhodné po operaci použít sluneční brýle, které zakryjí nepříjemné otoky a modřiny. Ty mizí přibližně do týdne po operaci, u někoho ovšem mohou přetrvat déle. Doba hojení je individuální. U některých pacientů není měsíc po úpravě víček patrno, že jsme ji prováděli.

Druhý den po operaci doporučíme aplikaci hojivé masti na jizvy  , která  brání před druhotnou infekcí rány.  Návrat do práce je možný za 3 dny, pokud pacient nepracuje v prašném prostředí. Pak je vhodné vrátit se do práce po vytažení stehů, které se provádí 10 dní po operaci. Poté je vhodné  začít  s tlakovými masážemi rán víček a  aplikaci  hojivé masti na jizvy  /např Contratubex/ , což Vám bude řádně vysvětleno při vytahování stehů. Sportovní aktivity je vhodné na 2-3 týdny po operaci odložit, tato doba je individuální a upřesníme ji na kontrole po operaci, kterou běžně provádíme 2-4 týdny po vytažení stehů. Při této kontrole provedeme fotodokumentaci stavu po plastice a jsme schopni pacientovi zaslat fotografii víček před zákrokem i po něm.

Cena

1 víčko  horní  - 3000,- Kč

1 víčko dolní    -3500,-Kč